Wystawa Portretu Mazurów

Wystawa mazurskiego portretu

Podczas transmisji tv nabożeństwa z Giżycka (24.01) mogliśmy zaobserwować niecodzienną wystawę w tle. Wzdłuż ścian kościoła ewangelickiego w Giżycku ustawione zostały fotografie ewangelików mazurów z terenu całej diecezji mazurskiej. Wystawa ta stanowi pokłosie projektu Galerii Portretów Mazurów. Wernisaż miał miejsce w Olsztynie pod koniec roku. W siedzibie archiwum oraz w olsztyńskim kościele ewangelickim otwarto wystawę o szczególnej, niecodziennej tematyce. Z inicjatywy Waldemara Mierzwy wydawcy i publicysty oraz przy współudziale urzędu marszałkowskiego i diecezji mazurskiej zorganizowano wystawę współczesnego portretu Mazurów i Warmiaków, ewangelików, którzy zgodzili się pozować do fotografii. Dzięki temu wydarzeniu można podziwiać współczesne zdjęcia wielu naszych parafian, czasami wielopokoleniowych rodzin ewangelickich. Te same zdjęcia, zaprezentowane na tej wystawie znalazły się także w specjalnie przygotowanym kolorowym albumie. Na zdjęciach są nie tylko luteranie, ale także metodyści. Głównie jednak ewangelicy, Mazurzy, urodzeni na tych ziemiach. Znajdziemy tam wiele znanych rodzin, są także duchowni pochodzący z Mazur. Otwarciu wystawy w naszym kościele towarzyszyła promocja książki Prof. Janusza Małłka „Zanik ludu mazurskiego”. Treść wystawy zdaje się przeczyć temu, co niesie tytuł książki, gdyż zdjęcia przedstawiają współczesnych ewangelików Mazurów z wielu mazurskich parafii: Kętrzyna, Olsztyna, Nidzicy, Sorkwit, Szczytna i innych. Album zawierający wszystkie fotografie wstępem opatrzył Prof. Andrzej Saxon znawca tematu, autor m.in. Książki ‘Mazury społeczność pogranicza”. Pisze on wręcz o metafizycznym wydźwięku i oddziaływaniu fotografii. Autorem zdjęć jest znany fotograf Mieczysław Wieliczko, są też zdjęcia autorstwa m.in. Anity Borkowskiej.

Na okładce dzieci z Mazur przed plebanią w Szczytnie.

Wystawa zaprezentowana w Olsztynie mimo pandemii skupiła bohaterów zdjęć, ale także sporo grono publiczności i znamienitych gości.

Kolejnymi miejscami prezentowania wystawy mazurskiego portretu będą kolejne kościoły i parafie. Aktualnie wystawa prezentowana jest jeszcze w Giżycku ale wkrótce trafić ma m.in. do kościoła w Mikołajkach.

Gdy minie czas pandemii wystawa z pewnością zainteresuje odwiedzających Mazury i nasze kościoły do czego serdecznie namawiam.

Bp P. Hause