W Olsztynie odbył się Diecezjalny Zjazd Konfirmantów. Uczestników przywitał diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Łukasz Stachelek, który następnie poprowadził śpiew grając na gitarze. Kolejnym punktem programu był temat przedstawiony przez proboszcza olsztyńskiej parafii, który opierał się o fragment biblijny z Listu do Rzymian 12,1-2, a dotyczył ofiary, którą składamy Bogu przez nasze życie podporządkowane Jemu. Podczas zjazdu konfirmanci odwiedzili też Pixel World w Olsztynie, gdzie mogli wziąć udział w grach ruchowych na macie LED oraz w teleturnieju. Po powrocie na plebanię uczestnicy mieli okazję do zastanowienia się nad przygotowanymi pytaniami podczas pracy w grupach. Wydarzenie zakończyło się wspólnym obiadem.
W czwartek 4 czerwca w kościele ewangelickim w Sorkwitach odbył się Diecezjalny Zjazd Chórów. Zebranych powitał proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Mutschmann, który wraz z ks. Mikołajem Kotkowskim poprowadził liturgię wstępną. Kazanie oparte o hasło roku kościelnego z Obj 21,5: „Oto wszystko nowym czynię” wygłosił zwierzchnik naszej diecezji bp Paweł Hause, który z okazji zbliżających się urodzin otrzymał kwiaty wręczone przez ks. radcę Bogusława Juroszka. Podczas uroczystości wystąpiły chóry z Sorkwit, Mrągowa, Giżycka, Mikołajek, Nidzicy, Olsztyna oraz Rynu. Pieśni w wykonaniu chórzystów były przeplatane śpiewem całego zboru w akompaniamencie organ, na których zagrali Karin Walter-Kurpios oraz Wiktor Żołnierek. Przedstawiciele każdego z chórów otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za udział w wydarzeniu. Ważnym elementem naszego spotkania były podziękowania dla pastorostwa Hanny i Krzysztofa Mutschmannów za ich wieloletnią służbą oraz gościnę podczas zjazdu. W wydarzeniu uczestniczyła także bp Mari Pakkinen z delegacją z Diecezji Mikkeli Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Finlandii, która otrzymała z rąk bpa Pawła Hause zestaw reprintów wydanych z okazji 500-lecia Reformacji na Mazurach. Na zakończenie wszystkie chóry miały okazję zaśpiewać razem. Po nabożeństwie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.
4 czerwca do Olsztyna przyjechała z wizytą delegacja z Diecezji Mikkeli Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Finlandii, w składzie: bp Mari Parkkinen, ks. Mirva Lehtinen oraz ks. Timo Rosqvist. Ich podróż jest związana z pomocą dla Ukrainy.
25 marca rozpoczęły się rekolekcje we Wrocławiu, w których uczestniczyli duchowni naszej diecezji oraz Diecezji Wrocławskiej. Zebranych powitali biskupi obu diecezji – bp Paweł Hause oraz bp Marcin Orawski. Rozważaniem na temat: „Kilka słów o nadziei z namiotu semity, czyli najstarsze biblijne opowiadanie (1 Mż 2,4b-4,26)” podzielił się ks. Tomasz Wigłasz. Następnie duchowni wzięli udział w wykładzie prof. Piotra Zwierzchowskiego oraz projekcji filmu „Pasażerka” w Kinie Nowe Horyzonty.
W drugim dniu rekolekcji pasyjnych, wraz z duchownymi Diecezji Wrocławskiej, nasi księża mogli uczestniczyć w modlitwie prowadzonej przez ks. Sebastiana Kozieła w oparciu o tekst biblijny J 12,1-8, a następnie w wykładzie dra hab. Piotra Lorka „(Nie)usuwalny lęk człowieka. Między duszpasterstwem a psychoterapią w 140. rocznicę urodzin Paula Tillicha (1886-1965)”. Kolejnym punktem programu była wycieczka po Wrocławiu zabytkowym tramwajem. Po powrocie duchowni mieli okazję wysłuchać rozważania ks. Tomasza Wigłasza pod hasłem: „Co trzeba „zjeść”, by być „strawnym”, czyli kilka refleksji o „poradnictwie” (Ez 1,1-3,15)”, a także wziąć udział w nabożeństwie, na którym kazanie w oparciu o tekst z 4 Księgi Mojżeszowej wygłosił zwierzchnik naszej diecezji bp Paweł Hause.
Ostatni dzień rekolekcji duchowni rozpoczęli od modlitwy, którą poprowadził ks. Mikołaj Kotkowski w oparciu o tekst z Mk 14,1-9. Następnie mogli wysłuchać wykładu p. Agnieszki Filak na temat publikacji Vademecum dla Rad Parafialnych. Wspólne spotkanie zakończył wykład ks. Tomasza Wigłasza „Po co nam prawo, czyli (nie)uprawnione wiązanie supłów (wybrane fragmenty 3 Mż) oraz podsumowanie rekolekcji”, po którym zwierzchnicy naszych diecezji, bp Marcin Orawski i bp Paweł Hause, podziękowali za współpracę, a duchowni otrzymali wielkanocne upominki.
W dniu dzisiejszym w Rynie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Hildegardy Jurczok, wdowy po ks. Erwinie Jurczoku, proboszczu parafii w Rynie. Podczas nabożeństwa w kaplicy parafialnej kazanie w oparciu o tekst z Iz, 43,11 wygłosił ks. radca Bogusław Juroszek, a rozważaniem nad grobem na podstawie Ewangelii Jana 5,24 podzielił się ks. Jan Neumann, proboszcz parafii w Rynie.
Pastorowa Jurczok przez lata grała na nabożeństwach, prowadziła szkółki niedzielne, chór parafialny, a także organizowała gwiazdki dla dzieci. Pozostawiła 3 synów z rodzinami 9 wnucząt i 3 prawnuków.
W dniu 21 lutego 2026 r. w Mikołajkach odbył się Synod Diecezji Mazurskiej. Obrady poprzedziło nabożeństwo komunijne, które miało miejsce w kościele św. Trójcy. Liturgię prowadzili bp Paweł Hause oraz ks. radca Bogusław Juroszek, a kazanie wygłosił dr teologii Krzysztof Maria Różański. Następnie Synodałowie dokonali przyjęcia nowych członków. Przyjęli również sprawozdania duszpasterstw środowiskowych oraz Biskupa Diecezji, a także Sprawozdanie Finansowe, Komisji Rewizyjnej oraz Preliminarz na rok 2026. Nie zabrakło również wniosków zgłoszonych przez Synodałów. Podsumowano także rok jubileuszowy 500 lat Reformacji na Mazurach.
W trakcie obrad Synodu przyjęto także oświadczenie dotyczące korzystania przez małoletnich z platform społecznościowych oraz ochrony przed uzależnieniem od mediów elektronicznych: treść oświadczenia
24 stycznia 2025 w Archikatedrze Poznańskiej odbyło się Centralne Ogólnopolskie Nabożeństwo Ekumeniczne z udziałem zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Liturgii inspirowanej tekstami armeńskimi przewodniczył abp Zbigniew Zieliński. Kazanie wygłosił bp Andrzej Gontarek z Kościoła Polskokatolickiego. Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego reprezentował zwierzchnik naszej diecezji bp Paweł Hause. We wspólnej modlitwie wzięli udział m. in. bp Andrzej Malicki i bp senior Edward Puślecki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Prezbiter Naczelny Kościoła Bożego w Chrystusie pastor Andrzej Nędzusiak oraz ks. dr Grzegorz Giemza – dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.
Źródło: Archidiecezja Poznańska Autor zdjęć: Waldemar Wylegalski
23 stycznia 2025 r. bp Paweł Hause wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym w w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum. W wydarzeniu, które odbyło się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan uczestniczyli także klerycy oraz wykładowcy Wydziału Teologicznego UWM.