Oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi

Oświadczenie Biskupa Diecezji i Rady Diecezjalnej Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP

 

    Jako ewangelicy przeżywamy obecnie Adwent – czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Wierzymy, że Ten, który narodził się jako bezbronne dziecię w Betlejem, przybywa niewidzialnie do serc wierzących, kiedyś zaś jeszcze przyjdzie ponownie, w chwale, w sposób widoczny dla wszystkich. Każde przyjście Jezusa to nastanie sprawiedliwości, szczęścia, pokoju – z Bogiem, z innymi ludźmi i z samym sobą.
    Niestety, w tym radosnym czasie wciąż dochodzą nas skargi sióstr i braci zza wschodniej granicy. Białoruś od czasu wyborów targana jest niepokojem, a uczestnicy pokojowych protestów (czy nawet przypadkowi obywatele) są niesprawiedliwie, brutalnie atakowani, okaleczani, skazywani…
    Dlatego trwamy w modlitwie o pokój i sprawiedliwość dla mieszkańców Białorusi. Wołamy do naszego Pana, aby objawił się jako Król sprawiedliwy i zwycięski we wszystkich sercach. Aby z pociechą przyszedł do skrzywdzonych i zasmuconych, z opamiętaniem do krzywdzących, a wszystkim zarządzającym i pertraktującym udzielił Swej mądrości.
    Prosimy też, aby w tym trudnym czasie Dobra Nowina o Bogu, który Sam Się uniżył, aby przynieść światu Pojednanie, niosła pokój w serca wszystkich strapionych, by jednoczyła, krzepiła, wygaszała nienawiść i leczyła wszelkie pozostawione przez nią rany.

Biskup DM Paweł Hause i
Rada Diecezjalna:
ks. Tomek Wigłasz,
Wanda Wróblewska,
Ryszard Jerosz