Konsekracja w Katowicach

Dnia 30.01.2021 w Katowicach miała miejsce konsekracja ks. Marcina Makuli na Ewangelickiego Biskupa Wojskowego.

W uroczystym nabożeństwie wzięli udział m.in.: bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Paweł Hause – zwierzchnik Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelickiego oraz Kapelani Wojskowi i Straży Granicznej z naszej Diecezji.

 

Przypomnijmy:

Wspólne zgromadzenie radców Konsystorza i Rady Synodalnej wybrało ks. Marcina Makulę na funkcję Naczelnego Kapelana Wojskowego.

W wyborach brało udział trzech kandydatów: ks. Marcin Makula z Golasowic, bp Mirosław Wola i ks. Wiesław Żydel z Piotrkowa Trybunalskiego.

W głosowaniu tajnym, w drugiej turze, ks. Marcin Makula uzyskał 7 głosów, a bp. Mirosław Wola uzyskał 4 głosy. Jeden głos był wstrzymujący.

Zgodnie z prawem kościelnym Naczelnego Kapelana Wojskowego w Kościele wybiera na wspólnym posiedzeniu Konsystorz i Rada Synodalna.

Ks. Marcin Makula ma 45 lat. Pochodzi z Żor. Po ukończeniu studiów w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ordynowany na duchownego w 1999 roku. Od 2005 roku jest proboszczem parafii w Golasowicach na Górnym Śląsku. Działa w zarządzie Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, od 2019 roku jako prezes BPGA.

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]