Od 21 Sierpnia do 28 Sierpnia w ośrodku wypoczynkowym Parafii w Sorkwitach, odbył się drugi turnus obozu Terapeutyczno – Integracyjnego dla Uchodźców z Ukrainy. W obozie brały udział dzieci z opiekunami. Każdego dnia obozowicze mieli dostęp do wszystkich atrakcji ośrodka w tym: plaży, trampolin, kina, Sali pingpongowej, placu zabaw, zajęć fizycznych, zajęć plastycznych i siłowni. Największe zachwyty wzbudzały jednak posiłki przygotowywane przez znane w całej Polsce kucharki. To wszystko zorganizowane wraz z noclegami było dzięki pomocy Diakonii Polskiej.
W ramach obozu uczestnicy odbyli dwie terapeutyczne wycieczki zorganizowane dzięki pomocy finansowej Wojewody Warmińsko Mazurskiego i pomocy merytorycznej Pani Joanny. Pierwsza wycieczka 22.08.2022 dzięki uprzejmości Muzeum im. W Kętrzyńskiego w Kętrzynie rozpoczęła się zwiedzaniem Zamku w Kętrzynie, który został nam otwarty w dniu, w którym był zamknięty dla wszystkich innych grup. Następnie wycieczka przeniosła się do czytelni Kętrzyńskiej również na zamku, gdzie rodzice z dziećmi wzięli udział w nowatorskim spotkaniu terapeutycznym prowadzonym przy pomocy klocków lego przez Pana Piotra Ambroziaka. Następnie wycieczka została zaproszona do Zajazdu pod zamkiem, gdzie wszyscy ugoszczeni zostali pysznym kompotem i wybornymi naleśnikami. Autokar przewiózł następnie wycieczkę do stadniny konnej w Kątach pod Srokowem, gdzie Towarzystwo Blusztyn i Pani Monika Czerwonka przygotowała zabawę i wspólne gotowanie. Największą radość wzbudzały u dzieci zajęcia z hipoterapii ale i wszędobylskie kozy, które wyjadały wszystko co tylko mogły dosięgnąć. Dzieci puszczały bańki, strzelały z łuków, robiły gniotki i przygotowały tradycyjną mazurską zupę z pulpetami.
Druga wycieczka odbyła się w sobotę 27.08. obozowicze przenieśli się do znanego zagłębia kajakarskiego Krutynia i mieli możliwość popłynięcia łodziami w towarzystwie pięknych łabędzi po Krutyni. Po spływie dzięki otwartości i chęci pomocy właściciela Restauracji Mazurskiej w Krutyni dzieci zjadły pyszne desery i ugasiły pragnienie.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego wyjątkowego czasu, a przede wszystkim Diakonii Polskiej, Wojewodzie warmińsko-Mazurskiemu, pastorostwu Mutchmann i biskupowi Diecezji Mazurskiej Pawłowi Hause. Bez was nie było by to możliwe, a z wami okazało się wspaniałe.