Rekolekcje dla małżeństw i rodzin mieszanych wyznaniowo

Jedna z definicji małżeństwa, czy rodziny określa je jako najmniejszy Kościół.  W przypadku małżeństw, czy szerzej rodzin mieszanych wyznaniowo jest to Kościół szczególny. Szczególny, bo zbudowany jakby z dwóch różnych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie części. Obrazowo można to opisać jako budowla stworzona w dwóch różnych stylach, czy różnych epokach. Pewno w wielu miejscach Europy widzieliśmy takie kościoły. W niektórych przypadkach dały one wspaniałe efekty architektoniczne i zachwycają nas swoim pięknem, skłaniając do uznania geniuszu ich twórców. W innych takie łączenie stylów razi, wprowadza niepokój i dysonans. A zapewne w historii zdarzało się i tak, że takie „eksperymenty” budowlane kończyły się katastrofą.

Tak samo może być w przypadku małżeństw mieszanych wyznaniowo. Są takie, które pomimo różnorodności, a może właśnie dzięki niej, są pięknym świadectwem wiary, miłości i wzajemnego szacunku. Ale są i takie, które nie przetrwały trudnej próby bycia razem ludzi o odmiennych tradycjach, czy przekonaniach religijnych lub takie, które na co dzień zmagają się z wyzwaniami wynikającymi z tej różnorodności.

Niniejsze zaproszenie do udziału w rekolekcjach jest adresowane do osób, dla których wierność Bogu, ale także wierność Kościołowi do którego należą, stanowi szczególny imperatyw. Do małżeństw, będących Kościołami domowymi,  w których modlitwa o jedność chrześcijan nie trwa tylko przez jeden tydzień w roku, ale lata tej modlitwy odmierzają kolejne rocznice ślubu. Takie związki z wielu powodów zasługują na to, żeby je dostrzec i docenić, ale także wspomóc modlitwą i opieką duszpasterską.

Organizatorami rekolekcji są Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce oraz Archidiecezja Łódzka Kościoła Rzymskokatolickiego, a zaproszenie do udziału w nich przyjęli abp Grzegorz Ryś – ordynariusz Archidiecezji Łódzkiej KRK oraz bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Rekolekcje zostały zaplanowane na kwiecień br. i będą dostępne dla uczestników również w formule on-line (w Internecie). Szczegóły podane zostaną w późniejszym terminie.

Lepszemu rozpoznaniu problemów z jakimi na co dzień mierzą się małżeństwa i rodziny mieszane wyznaniowo oraz ich oczekiwań, służy ankieta adresowana zarówno do współmałżonków, jaki i dzieci (także dorosłych) i rodziców osób w takich związkach oraz do innych ich bliskich. Będziemy wdzięczni za wypełnienie, do 15 marca br., anonimowej ankiety dostępnej pod linkiem: ankieta małżeństwa i rodziny mieszane wyznaniowo. Zachęcamy także do podzielanie się swoimi dłuższymi przemyśleniami w formie pisemnej lub filmowej, które przesyłać można na adres e-mail: malzenstwa.mieszane@gmail.com. Za zgodą zainteresowanych niektóre z nich będziemy chcieli wykorzystać w trakcie rekolekcji.

Licząc na przyjęcie zaproszenia wierzymy, że budowanie wzajemnej miłości między małżonkami i członkami rodzin mieszanych wyznaniowo, jest także drogą do budowania miłości między chrześcijanami i Kościołami w Polsce i na świecie oraz wypełnieniem modlitwy naszego Zbawiciela: Aby wszyscy byli jedno (J 17, 21).