Nabożeństwo Inaugurujące obchody 500-lecia Reformacji na Mazurach

10 kwietnia w kościele ewangelicko-augsburskim w Olsztynie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 500-lecia Reformacji na Mazurach. Kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Mazurskiej, ks. bp Paweł Hause, nawiązując do dziedzictwa wiary i znaczenia Reformacji dla lokalnej tożsamości oraz duchowego dziedzictwa regionu. Po nabożeństwie odbył się wykład ks. Witolda Twardzika poświęcony postaci biskupa Polentza, i jego roli w dziejach Reformacji w Księstwie Pruskim. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, goście ekumeniczni oraz wierni z różnych parafii regionu.

https://olsztyn.tvp.pl/86118885/500-lat-reformacji-jubileusz-ewangelikow

500-lecie hołdu pruskiego

10 kwietnia 2025 roku w olsztyńskim zamku odbyła się konferencja upamiętniająca 500-lecie hołdu pruskiego – wydarzenia, które zapoczątkowało obecność luteranizmu na ziemiach dzisiejszej Diecezji Mazurskiej. W 1525 roku Albrecht Hohenzollern złożył hołd królowi Zygmuntowi I Staremu, tworząc świeckie Prusy Książęce o wyznaniu luterańskim, zależne od Królestwa Polskiego.

W wydarzeniu udział wzięli marszałek województwa Marcin Kuchciński oraz bp Paweł Hause, który podkreślił duchowe znaczenie tej rocznicy dla luterańskiej tożsamości regionu. W programie konferencji znalazł się wykład prof. Jacka Wijaczki oraz prezentacja oryginalnego pergaminu traktatu krakowskiego z 1525 roku, udostępnionego przez Archiwum Główne Akt Dawnych. Dokument można oglądać w Muzeum Warmii i Mazur do 16 kwietnia.